I think its 2.5yrs
yeah thank you pls give me correct answer if I am wrong
Katie can select the color of the plastic used to make the playhouse. Panels can be cut from 14-ft by 14-ft sheets of plastic.
How many sheets of plastic will Katie need? Explain.
square pyramid: 13.2 ft by 8.8 ft
rectangular prism: 13.2 ft by 13.2 ft by 6.6 ft
The number of sheets of plastic that Katie would need is 2 sheets of plastic.
How to calculate the surface area of a square pyramid?In Mathematics, the surface area of a square pyramid can be calculated by using this mathematical equation:
Surface area of square pyramid = \(a^2+2a\sqrt{(\frac{a}{4})^2 +h^2}\)
where:
a represents the base edge of a square pyramid.h represents the height of a square pyramid.For the height, we have:
8.8² = h² + (13.2/2)²
77.44 = h² + 43.56
h² = 77.44 - 43.56
h = √33.88
Height, h = 5.8 m.
By substituting the given side lengths into the formula for the surface area of a square pyramid, we have the following;
Surface area of square pyramid = \(13.2^2+2(13.2)\sqrt{(\frac{13.2}{4})^2 +5.8^2}\)
Surface area of square pyramid = 406.2 ft².
Now, we can determine the number of sheets of plastic:
Number of sheets of plastic = 406.2/14²
Number of sheets of plastic = 406.2/196
Number of sheets of plastic = 2.07 ≈ 2 sheets of plastic.
Read more on square pyramids here: brainly.com/question/30173394
#SPJ1
Missing information:
The question is incomplete and the complete question is shown in the attached picture.
Compare -4 ____ -12 9 ___ -35
Lois and her team used the number of red candies in a
small 9 ounce bag to predict the number of red candies in
a large 33 ounce bag. If Lois counted 12 red candies in the
small bag, Predict the number of red candies in the large bag.
Use proportional reasoning and show algebraic work.
Using proportional reasoning, we can predict that there will be 40 red candies in the large bag.
Using proportional reasoning, we can set up and solve the following equation to determine the number of red candies in the large bag:
P = Proportion of red candies in the large bag
R = Red candies in the small bag
R × (33/9) = P
12 × (33/9) = P
P = 40 red candies in the large bag
Therefore, using proportional reasoning, we can predict that there will be 40 red candies in the large bag.
To learn more about the proportional relationship visit:
brainly.com/question/12917806.
#SPJ1
Arrange the following numbers in ascending order (From the least to the greatest).
(1) +8,+4,0,+2,+3 =
(2) -1,-11,-5,-0,-12
(1) +8,+4,0,+2,+3 = 0 , 2 , 3 , 4 , 8
(2) -1,-11,-5,-0,-12 = -12 , -11 , -5 , -1 , -0
To be able to buy a new computer, Keisha decides to save for 6 years. She opens a savings account with $600. The account pays simple interest at an annualrate of 3%. She doesn't make any more deposits.Answer the following questions. If necessary, refer to the list of financial formulas.x5?(a) How much total interest will Keisha earn?$0(b) What will the total amount in the account be including interest)?$Submit AssignmentContinue2022 McGraw Hill LLC. All Rights Reserved. Terms of Use | Privacy Center Accessibility3:47 AMM68°F MOOED »)5/19/2022-*O PiType here to searchFONumWoonPausePrisc
Given:
\(\begin{gathered} P=600 \\ R=3\% \\ T=6year \end{gathered}\)Required:
To find the total interest and the total amount in the account be including interest.
Explanation:
(a)
The total interest is
\(\begin{gathered} I=\frac{PTR}{100} \\ \\ =\frac{600\times6\times3}{100} \\ \\ =108 \end{gathered}\)(b)
The total amount in the account be including interest is
\(600+108=708\)Final Answer:
(a) The total interest is $108.
(b) The total amount in the account be including interest is $708.
What Is The Highest Common Factor in 160 and 4800
Answer: the greast common factor between the two is 160
Step-by-step explanation: Find the prime factorization of 160
160 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 5
Find the prime factorization of 4800
4800 = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 3 × 5 × 5
To find the GCF, multiply all the prime factors common to both numbers:
Therefore, GCF = 2 × 2 × 2 × 2 × 2 × 5
Hope this helps and thanks again for helping me :)
-2\tfrac{1}{2}-\Big(-4\tfrac{3}{5}\Big)
−2 /2/1 −(−4 3/5)
The value of the fraction expression -2 1/2 - (-4 3/5) is 2 1/10
How to evaluate the expressionFrom the question, we have the following parameters that can be used in our computation:
−2 /2/1 −(−4 3/5)
Express properly
So, we have the following representation
-2 1/2 - (-4 3/5)
Remove the brackets
This gives
-2 1/2 - (-4 3/5) = -2 1/2 + 4 3/5
Express the denominator as 10
So, we have
-2 1/2 - (-4 3/5) = -2 5/10 + 4 6/10
Evaluate the difference
-2 1/2 - (-4 3/5) = 2 1/10
Hence, the solution is 2 1/10
Read more about fraction at
https://brainly.com/question/1622425
#SPJ1
A wire 2.5 meters long was cut in a ratio of 1:4, find the measure of the longer part of the wire after cutting?
The wire can be divided into five equal parts, where one portion is one-fifth of the total length and the other four parts are four-fifths of the total length. the measure of the longer part of the wire after cutting is 2 meters.
What is the measure of the longer part of the wire?If the wire was cut in a ratio of 1:4, then the total length of the wire can be divided into 5 parts, where one part is 1/5 of the total length, and four parts are 4/5 of the total length. Let's call the length of one part "x".
So, the total length of the wire is:
\(5x = 2.5\) meters
To find the length of the longer part of the wire, we need to find how many parts are in the longer portion. Since the wire was cut in a 1:4 ratio, the longer portion has four parts.
Therefore, the length of the longer part of the wire is:
\(4x = 4/5 \times 2.5 meters = 2 meters\)
Therefore, the measure of the longer part of the wire after cutting is 2 meters.
Learn more about measure here:
https://brainly.com/question/4725561
#SPJ9
A theater wants to build movable steps that they can use to go on and off the stage. They want the steps to have enough space inside so they can also be used to store props.
The required amount of the space available is 0.045 cubic meter.
We need to determine Space inside the steps.
What is volume?The Volume is defined as the mass of object per unit density.
The required space = 0.3*0.4*0.5 - 0.15*0.5*0.2
= 0.06 - 0.015
= 0.045 cubic meter
Hence, the required amount of the space available will be 0.045 cubic meter.
Learn more about Volume here:
brainly.com/question/1578538
#SPJ1
1/4 (12 - 4x) = 3 - x
Answer:
first of all come to 1/4 1 divide by 4 is 0.25 now come to 12-4x its (8x) now brackets mean divide so 0.25 divide 8x is 0.3125 = now equation b x has no value so we will minus 3 from the brackets value 3 - 0.3125 =2.6875 THEREFORE 0.3125=2.6875
Step -by-step explanation:
Sarah's soccer team won 68% of the games they played. If they won 17 games, how many did they did they play?
Answer:
25
Step-by-step explanation:
Compare the data and get the answer
Answer:
25
Step-by-step explanation:
How do you know that there exists a real number x>0 such that x^2 = 3?
no answer needed, just take the points.
Answer:0x0
Step-by-step explanation: there will have to be a number as its infinite numbers apparently
Answer:
Thought I would show you that my question you commented on was incomplete like I said, thanks for the points though.
Step-by-step explanation:
the total cost of a $112.75 meal with a 20% tip
Answer:
$135.30
Why:
Take the 112.75 and multiply it by 1.2, or in other words 120%. You get 135.3, or in a money situation, $135.30. Good luck.
Please answer with work given.
a) The case is: Test if the second trial takes less time.
b) The hypothesis are given as follows:
Null: \(H_0: \mu_d \geq 0\).Alternative: \(H_1: \mu_d < 0\).c) The test statistic is: t = -1.59.
d) The rejection region is t < -2.015, and since the test statistic is greater than this, the null hypothesis is not rejected.
What are the hypothesis tested?At the null hypothesis, we test if there is not enough evidence that the second trial takes less time, that is, if the mean of the differences is not negative, hence:
\(H_0: \mu_d \geq 0\).
At the alternative hypothesis, we test if there is enough evidence that the second trial takes less time, hence:
\(H_1: \mu_d < 0\)
Considering a left-tailed test, as we are testing if the mean is less than a value, with 6 - 1 = 5 df and a significance level of 0.05, the critical value is of:
t = -2.015.
Hence the rejection region is:
t < -2.015.
What is the test statistic?The equation to calculate the test statistic is given as follows:
\(t = \frac{\overline{x} - \mu}{\frac{s}{\sqrt{n}}}\)
The parameters are:
\(\overline{x}\) is the sample mean.\(\mu\) is the value tested at the null hypothesis.s is the standard deviation of the sample.n is the sample size.The sample of the differences is given by:
-16, 8, 3, -78, -43, -3.
Inserting these values into a calculator, the values of the parameters are given as follows:
\(\overline{x} = -21.5, \mu = 0, s = 33.16, n = 6\)
Hence the test statistic is:
\(t = \frac{\overline{x} - \mu}{\frac{s}{\sqrt{n}}}\)
\(t = \frac{-21.5 - 0}{\frac{33.16}{\sqrt{6}}}\)
t = -1.59.
Greater than the critical value, hence the null hypothesis is not rejected.
More can be learned about the t-distribution at https://brainly.com/question/13873630
#SPJ1
Carter goes out to lunch. The bill, before tax and tip, was $19.55. A sales tax of 3% was added on. Carter tipped 15% on the amount after the sales tax was added. How much tip did he leave? Round to the nearest cent.
Answer:
$3.02
Step-by-step explanation:
Convert the Percentage to decimals:
3% / 100% = 0.03
15% / 100% = 0.15
3% / 0.03 part:
19.55 * 0.03 = 0.5865
19.55 + 0.5865 = 20.1365
OR, since it was "adde on" you can just use 1.03:
19.55 * 1.03 = 20.1365
15% / 0.15 part:
20.1365 * 0.15 = 3.020475
Round to nearest cent: $3.02
---
Hey, hope this helped! If you want to say thank you, click the "Thanks" button, Rate 5 ★★★★★, and select the answer "The Brainliest!" - I appreciate it!
express 180 as a percentage of 200
Answer:
90%
Divide 180 by 200, and you get .9. Convert that into. a percentage
Let's roll two dice and find the probability of rolling a certain sum. Is this a simple or compound event?
Two dice - Red and Blue
Recall that a simple event has one and only one outcome of interest. In this example, we are rolling two dice, but we are only interested in one outcome, the sum of the two dice. This is a simple event.
What is the probability of:
Rolling a sum of 1?
Rolling a sum of 3?
Rolling a sum of 12?
Rolling a sum of 7?
Since we are rolling a pair of dice and looking for the sum, the sample space is a little more complicated than rolling one die. The chart below will help us determine the possible outcomes. The top row indicates the numbers on the sides of the blue die and the first column represents the number on the sides of the red die. The white area indicates the sum of the numbers in the row and column.
# Rolled 1 2 3 4 5 6
1 1+1=2
1
+
1
=
2
1+2=3
1
+
2
=
3
1+3=4
1
+
3
=
4
1+4=5
1
+
4
=
5
1+5=6
1
+
5
=
6
1+6=7
1
+
6
=
7
2 2+1=3
2
+
1
=
3
2+2=4
2
+
2
=
4
2+3=5
2
+
3
=
5
2+4=6
2
+
4
=
6
2+5=7
2
+
5
=
7
2+6=8
2
+
6
=
8
3 3+1=4
3
+
1
=
4
3+2=5
3
+
2
=
5
3+3=6
3
+
3
=
6
3+4=7
3
+
4
=
7
3+5=8
3
+
5
=
8
3+6=9
3
+
6
=
9
4 4+1=5
4
+
1
=
5
4+2=6
4
+
2
=
6
4+3=7
4
+
3
=
7
4+4=8
4
+
4
=
8
4+5=9
4
+
5
=
9
4+6=10
4
+
6
=
10
5 5+1=6
5
+
1
=
6
5+2=7
5
+
2
=
7
5+3=8
5
+
3
=
8
5+4=9
5
+
4
=
9
5+5=10
5
+
5
=
10
5+6=11
5
+
6
=
11
6 6+1=7
6
+
1
=
7
6+2=8
6
+
2
=
8
6+3=9
6
+
3
=
9
6+4=10
6
+
4
=
10
6+5=11
6
+
5
=
11
6+6=12
6
+
6
=
12
How many outcomes are in the sample space? Answer
Answer:
the answer to your question how many outcomes is really gonn adepend on you you slove you problem but my amswer is gonna be 7.
What value of x is in the solution set of –2(3x + 2) > –8x + 6?
–6
–5
5
6
Answer: X=6
Step-by-step explanation:
Answer:
its 6 i took the test
Step-by-step explanation:
Referring to the figure, the two rectangles shown have
equal areas. Find the value of x.
Answer:
x = 2
Step-by-step explanation:
the area (A) of a rectangle is calculated as
A = length × breadth
given the rectangles have equal areas then equating the two areas gives
4x × 9 = 4(6x + 6) , that is
36x = 24x + 24 ( subtract 24x from both sides )
12x = 24 ( divide both sides by 12 )
x = 2
expand(x+y2)2 plzzzzzzzzzzzzzzzz
Answer:
\((x + {y}^{2}) = {x}^{2} + 2x {y}^{2} + {y}^{4} \)
Hope it helps!!❤❤Please mark me as the brainliest!!!Thanks!!!!
can i get help please
Answer:
20
Step-by-step explanation:
side BC = side AB
so their base angles that is ∠A = ∠C = (3x+20)°
now, total measure of the angles of a triangle is 180° & ∠B = x°
Now,
m∠A + m∠B + m∠C = 180
⇒ 3x + 20 + x + 3x + 20 = 180
⇒ 7x + 40 = 180
⇒ 7x = 140
⇒x = 20
Multiple choice: which function has an amplitude of 5 and a period of pie/3 ?
A) f(x)= 5 cos 6x
B) f(x)= 1/5 cos 6x
C) f(x)= 5 cos 2/3 x
D) f(x)= 3 cos 5x
Option C) f(x) = 5 cos (2/3 x) is the Function that has an amplitude of 5 and a period of π/3.
The function that has an amplitude of 5 and a period of π/3 is:
C) f(x) = 5 cos (2/3 x)
To determine the correct option, let's analyze the components of the function.
The general form of a cosine function is f(x) = A cos (Bx), where A represents the amplitude and B represents the frequency.
Given that the amplitude is 5, we can eliminate options A and B since they have amplitudes of 6 and 1/5, respectively.
Now, look at the period of the function. The period (T) of a cosine function is calculated as T = 2π/B, where B represents the frequency.
In this case, the period is given as π/3, which means T = π/3.
To find the frequency B, we can rearrange the formula: B = 2π/T.
Substituting T = π/3 into the formula, we get B = 2π/(π/3) = 2π * 3/π = 6.
Comparing the frequency B of option C (B = 2/3) with the calculated frequency (B = 6), we can see that they match.
Therefore, the correct function with an amplitude of 5 and a period of π/3 is:
C) f(x) = 5 cos (2/3 x).
In conclusion, option C) f(x) = 5 cos (2/3 x) is the function that has an amplitude of 5 and a period of π/3.
To know more about Function .
https://brainly.com/question/11624077
#SPJ8
Given quadrilateral QRST - quadrilateral HIJK, QR = 10, QT = 6, and HI = 8, find KH.
Answer:
B. 24/5
Step-by-step explanation:
QR = 10
QT = 6
HI = 8
Quadrilateral QRST ~ quadrilateral HIJK, therefore, their corresponding side lengths would be proportional to each other.
This:
QR/HI = QT/HK
Plug in the values
10/8 = 6/HI
Cross multiply
10*HI = 8*6
10*HI = 48
Divide both sides by 10
HI = 48/10
HI = 24/5
Answer:
B. 24/5
Step-by-step explanation:
Hope this helps
Giving out free brainliest!!! Come hurry doing it until 2:30!!!
Answer: ok when it start
Step-by-step explanation:
Answer:
thx so much :)
Step-by-step explanation:
Question 2 of 39
Look at this series: 56, 54, 50, 38, 34, ... What number should come next?
A) 23
B) 18
C) 20
D) 32
E) 26
Answer:
D) 32
Step-by-step explanation:
Given;
series: 56, 54, 50, 38, 34, ....
find the difference between successive numbers;
56 54 50 38 34 x
2 4 12 4 2
The highest difference between the numbers is 12, after which it decreases to 4 and finally back 2.
The next number "x" is calculated as;
34 - 2 = x
34 - 2 = x
32 = x
Therefore, the next number should be 32.
The next number that should come next in the series is 32.
Sequence is an arrangement of two or more things in a successive order. Series is the cumulative sum of a given sequence of terms.
Given the numbers in the series: 56, 54, 50, 38, 34, . . ..
The difference is 2, 4, 12, 4, 2
The highest difference between the numbers is 12, after which it decreases to 4 and finally back 2. Hence:
The next number = 34 - 2 = 32
The next number that should come next in the series is 32.
Find out more on series at: https://brainly.com/question/13171394
What equation of the line which passes through the point (-1, 2) and is parallel to the line y=x+4
Answer:
Thus, the equation of line for point (-1, 2) is y = x + 3.
Step-by-step explanation:
Answer:
The equation of the line is y = x + 3.
Step-by-step explanation:
A line that is parallel to y=x+4 and passes through the point (-1,2) will have the same slope as y=x+4. The slope of y=x+4 is 1, so the equation of the line will be in the form y = mx + b, where m=1. To find b, we can plug in x = -1 and y = 2 into the equation and solve for b.
y = mx + b
y = 1 * -1 + b
y = -1 + b
b = y + 1
b = 2 + 1
b = 3
joey and his 4 friends went out to eat they decided to split the bill evenly Each person paid 11.13. What was the total bill? write an equation you could use to solve this equation. Use d as your variable.
Answer:
$44.52 is the total bill, d = 11.13 × 4
brainly the following stem-and-leaf plot shows the on-record attendance for regional charity drive meetings
What is the mode?
A.)48
B.)84
C.)70
D.)66
Answer:
what does the stem-and-leaf plot look like?
Please help please help!!!!!!
A,B,C,or ,D???
♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
\( {5}^{ {3}^{5} } = {5}^{3 \times 5} = {5}^{15} \)
♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
Thus the correct answer is (( B )) .
♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
Graciela begins the month with $300 and is spending $20 per
week. Her brother Sergio begins the month with $150 and is saving $10 per week. Sergio wants to know when they will have the same amount of money.
W
Let represent the number of weeks since the beginning of the
month. Which equation represents this situation?
Answer:
300-20w=?
150+10w=?
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
320